Ma megint nagyon mélabús idő van felénk, foltokban még megmaradt a régebbi hóból is, most meg még egy kis hódara próbálkozik, de nem jön ez már össze, akárcsak a vasárnap reggelre leesett hónak, ennek is "betesz" azért remélhetőleg a hőmérséklet.
Tegnap mire igazán felébredtünk, már hét ágra sütött a nap, pillanatok alatt elvarázsolta a pár centi friss havat, na meg aztán a szellővel összefogva, nagyon sokat szárított is a földeken. Igazi tavaszi illat volt a levegőben. Jobban ment a munka is...
Mostanában elhatalmasodtak a könyvek a blogomon, de majd lesz még ennek böjtje is, amikor ki lehet vonulni a kertbe tenni-venni... vagy esetleg ismét a varrógépre cserélem őket...Azért a fő területem mindig is a konyha marad, csak nagyon sok ismétlés készül, fényképezni se mindig van kedvem. De néha mégis, bár nem mindig kedvem szerinti képek sikerülnek (lásd lent :-))...
Egy időben gyakran sütöttem E.Margitka oldaláról a Joghurtos riegelt, aztán meg is feledkeztem róla, míg az ősszel Moha blogján meg nem láttam a Gyors magos bucikat.
Kipróbáltam, naná, hogy nem szó szerint, de azóta nálunk is rendszeresen készül. Most épp két egymás utáni vasárnapon, mindig 1 kg lisztből. Egy része elkopik sütés napján, a maradék meg a fagyasztóba kerül, aztán onnan kopik.
Az én verzióm, a Rozsos, magos bucikra, a fent említett szerzők után szabadon :-))
50 dkg kenyérlisztből,
egy fél élesztővel,
pici cukorral este kovászt készítek.. nálam ez minden kenyér ( és sok péksütemény)alapja, soha nincs öregtésztám, ellenben mindig készül sütés előtti este a felhasználandó liszt feléből kovász.
Másnap hozzáteszek:
20 dkg kenyérlisztet,
30 dkg teljes kiőrlésű lisztet, legtöbbször rozslisztet (keverni nem szoktam a teljes kiőrlésű liszteket, mert akkor már hiányzik az egy bizonyos teljes kiőrlésű liszt nyújtotta illat és ízvilág. A rozsos az legyen rozsos, a tönköly, meg legyen tönköly...
2 dl olajat
1 kanálka főttkrumplit
4 lapos teáskanál sót
2 ek. ecetet (aszkorbin helyett)
valamint nagyjából felesen víz és tej kerül bele.
Valamint, ha rozslisztet használok, szívesen dagasztok a tésztába egy kis őrölt köményt, esetleg koriandert is a riegel mintájára.
A tetejére ízlés szerint magokat szórok. Lenmag, tökmag, szezámmag, szotyi...stb
Másnap a kovászra rászórom a liszt másik felét mindent beleteszek, bedagasztom, lehet jó gyenge tésztát készíteni. Duplájára kelesztem, lisztes lapra kiborítom, lelapítom ujjnyi vastagra, megspriccelem vízzel, megszórom magokkal, egy kicsit sodrófával belesimogatom a tésztába, megint megspriccelem. Tetszés szerinti kockákra, téglalapokra vágom. Nekem két nagy tepsinyi lesz ebből. Még félórát kelesztem, majd 220 fokos előmelegített sütőben sütöm egyszerre a két tepsivel, légkeveréssel.
Nagyon finom, nagyon kapós, köszönet a receptekért, ötletekért az érintetteknek :-)))
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Jutus 2010.03.06. 21:06:56
79881 2010.03.06. 21:32:05