... üvegbe zárva télire: a szilvalekvár
Ez a szilvalekvár még nem az, a szilvalekvár... amit gyerekkoromban, csak "feketelekvárnak" hívtunk.
Az a besztercei szilvából az igazi, abból főzik Noszvajon is. Pár éve jártunk ott a Szilvanapon.
Egy noszvaji nénitől hallottam, hogy az igazi szilvalekvárt a beszterceiből október elején lehet főzni, amikor már az érett szilva lepotyog a fáról és kicsit aszalt jelleget ölt, jó édes és kevés a nedvességtartalma. Épp ezért már nem kell olyan sokáig főzni, finom édes kemény lekvár lesz belőle cukor nélkül.
Mi akkor, augusztusban hoztunk haza 10 kg szilvát, nagy lelkesen kezdtem a lekvárfőzéshez, az ecettel kikent öntöttvas edényt részesítettem előnyben, ebben tettem be sütőbe a szilvát. Egy bajom volt, végig féltem, hogy leragad, mert így nem szabad kevergetni, nem tudtam hány fokon, mennyi ideig főzzem-süssem. Ha jól emlékszem 2 kis üveg, jó kemény, finom lekvár lett belőle. Rengeteg szilva kellene ahhoz, hogy néhány üveggel lekvár is legyen belőle. Mondjuk 10-20 üvegre gondolok... :-))
Noszvajon valóságos "nagyüzemben"megy a lekvárfőzés.
Sokan főzik a Gazdaházban is e jeles napon, de szinte az egész falu szilvalekvárban illatozik, mert minden portán az rotyog a bográcsban.. Szilvanap az idén is lesz, augusztus utolsó szombatján. Annak aki nem járt még ott csak ajánlani tudom. Egy csodaszép, virágos falucska, barátságos emberekkel és augusztus végén szilvalekvár illattal :-))
Az én lekvárom "boldogasszony" szilvából készült, (felénk így hívják, nem tudom ez mennyire hivatalos neve) a szilvásgombócban ezt szeretjük, de levesnek, mártásnak is nagyon finom. Lekvárt most főztem belőle először. Felénk a besztercei sajnos nem elérhető, pedig azt is szeretnénk.
A lekvárhoz való szilvát megmostam, kimagoztuk a legkisebb lányommal, aztán feltettem főni. Cukor egy deka sincs benne, tartósítószer igen, ebben is egy kevés szalicil. Főztem jó néhány óráig, jól besűrűsödött, tovább is lehetett volna még, de a sok "pöfögéstől" már hólyagos volt a kezem, rövid volt hozzá a fakanalam :-)))
Ha nem is a hőn áhított besztercei "feketelekvár", biztos jól jön ez is majd télen egy kis buktába, palacsintába...vagy csak úgy friss puha házikenyérre.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.