Elkészült az idei...
Bár a neten ezerszámra található fánkrecept, minden családnak megvan a saját jól beváltja. Jómagam is sokat kipróbáltam, mire a képen látható minőséget, és az olvasónak csak hozzáképzelhető ízvilágot, produkálni tudtam.
Íme a több éve működőképes, jól bevált fánkreceptem azok számára, akik még a sajátjuk kialakításán dolgoznak:
Hozzávalók 32-33db nagyobb fánkhoz:
1 kg liszt
10 dkg vaj
fél élesztő
4 lapos ek. cukor,
3 csipet só
4-5 tojás sárgája
5 cl rum
6-7 dl tej
esetleg reszelt citromhéj
A fentiekből tésztát dagasztunk, a következőképpen:
A lisztet egy mélyebb tálba kimérjük, egy mélyedést készítünk a közepépe, belemorzsoljuk az élesztőt, a cukoradagból egy kanálkával rászórunk, a langyos tejünkből egy keveset ráöntünk, pici liszttel megszórjuk, és várunk, míg hólyagosodni kezd az élesztőnk. Ha beindult hozzáadjuk a többi hozzávalót, én a margairnt, vagy vajat is ilyenkor szoktam, felolvasztva, de csak langyosan.
Fontos, hogy a só ne kerüljön közvetlen kapcsolatba a az élesztővel, mert abból semmi jó nem születik... fánk nem, az biztos. Elég dagasztás előtt beletenni a lisztbe, akkor már gond nem lehet belőle.
Alaposan kidolgozzuk a tésztát, hólyagosra, míg el nem válik az edény falától. Nekem egy hagyományos kézi masinám van, jó erős dagasztószárakkal, ez elbír a kg liszttel.
Lefedjük a kelesztőtálat, és langyos helyen alaposan megkelesztjük. Duplájára.
Lisztezett deszkára borítom, kezemmel óvatosan kilapítgatom kb ujjnyi vastagra, fánkszaggatóval kiszúrom, és letakarva kb. 30 percig kelesztem. A lehulló darabokat összegyúrom, kicsit pihentetem, kinyújtom, kiszúrom, kelesztem.
Míg kelnek a fánkok felmelegítem az olajat, figyelni kell, se túl forró, se túl hideg ne legyen.
Ha forró hirtelen színt kap kívülről, de nem sül át, ha nem elég meleg az olajunk, akkor meg lassan sül, és sok olajat magábaszív.
Érdemes egy kis lehullott csücsökkel kipróbálni, megfelelő-e a olajunk hőmérséklete.
Az is fontos, hogy legyen elegendő olaj a serpenyőben, mert, ha kevés könnyen megég a fánkunk, ilyenkor "leül" a serpenyő aljára.
Ha sütésre készen áll az olaj és a fánkok is megkeltek, akkor lisztezett részükkel felfelé beletesszük az olajba őket. Nem túl sokat, nem túl szorosan, mert szépen növekednek, kell nekik a hely. Ekkor lefedjük a serpenyőt. Ha szépen megsült ez az oldal megforgatjuk a fánkokat, és most már fedő nélkül sütjük tovább.
Papírtörölközőre kiszedjük, hogy az, a fölösleges zsíradékot, legalábbis egy részét felszívja. Azért az tudni kell, hogy ez a hagyományos fánk nem tud "lájtos" lenni, ha meg az, akkor már nem hagyományos..:-))
Mint minden kelt tésztánál, ennél is begyorsítják a munkafolyamatot a langyos alapanyagok, de szerintem a végeredmény nem ezen múlik, hiszen a hűtős lángos is tud szalagos lenni, na meg a hűtős pogácsa is finom, puha. Nyilván nem jó rá télen ajtót, ablakot kinyitni kelesztés közben, de attól meg lehet szalagos a fánkunk, ha pl. a hűtőből vesszük ki hozzá közvetlenül dagasztás előtt a tojást, vagy nem langyosítjuk meg a lisztet. Ha nincs szalag, a hiba máshol keresendő.
Kellemes farsangot! Jó étvágyat a fánkhoz!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.